За градината

Имената на цветятя


Резултат с изображение за цветна градина



За мнофо любители цветари латинските имена на растенията са трудни за произнасяне, а още по-трудни за запомняне. Затова ние си използваме по-лесните име като: лале,мушкато, теменужка и т.н.
 Живеем във време, в което технологиите са напреднали. Много често в групите в социалните мрежи срещам постове като: "Как се нарича това цвете?" или "Помощ, какво е това растение!", тогава в коментарите започват какви ли не предположения. Да не се лъжем - цветята са много, но се разделят на видове. 

На нас ни е много по-лесно да използваме месните имена, но ако говорим с някой чужденец например, едвали той ще знае какво е това "Калдлъръмче". 
   
Резултат с изображение за калдъръмче
Калдъръмче

Сега в цветарските магазини има много голям избор на цветя. Всички те са толкова красиви, но и различни. Едни са големи, други малки, имат и различни изисквания към отглеждането си. Но и вискички си имат имена. Често с едно име се назовават две или три цветя. 
Например трицветната теменуга в Англия има над 20 имена. 

Местните имена не могат да се справят и с езиковите проблеми. Например момината сълза - в Англия я наричат Lily of the valley (лилията от долината), във Франция й казват Muguet, в Германия - Maiglockhen (майска камбанка). В Русия - ландыш. Латинското име е още по-различно - Convallaria majalis - от латински "майска долина". Това е пример само за едно цвете с толкова много имена по света. 
Резултат с изображение за момина сълза
Момина сълза

България не е много голяма, но не е и малка. Колкото и странно да ви звучи, дори тук едно цвете има няколко имена. А има случаи в които няколко съвсем различни цветя носят едно и също име. В Северна България всички ние отглеждаме така обичаното "Мушкато". Но знаете ли, че в Южна България му казват "Молохка". В с. Чехларе казват на хризантемата "Пелин". 
Резултат с изображение за хризантема
Хризантема 

Всички цветя си имат латинско име. Това е името, което се разбира по целия свят - за него не съществуват препятствия. 

А сега малко история...

През 1743 г. К. Линей създава своя труд "Видове растения". В него той  въвежда двойното име на цветята. Първото име е родовото, а второто е видовото име на цветето. Щом се знаят двете латински имена на цветето със сигурност няма да се сгреши. 

Едните са описателни - те съдържат информация за растението. Ето един пример с Cryptanthus. От гръцки - "криптос-крия" и "антхос-цветче". 
Резултат с изображение за Cryptanthus
Cryptanthus


Друг вид родови имена са дадени на някои личности. К. Линей е измислил много такива имена. Понеже е бил швед, много от растенията получава иманена иманно на шведски учени. Ето и някои от тях: тиландсия, бровалия, спармания и др. Учени, биолози и много други личности от цял свят са дали своите имена на току-що открити растения: сентполия, аламанда. 

Разбира се има случаи в които е съхранено местното име на цветето: Каланхое, Ананас, Юка. 

Резултат с изображение за каланхое
Каланхое

Зад името на всяко растение стои някаква история, но в повечето случаи ние не знаем за това.  А за някои имена на цветя можем само да гадаем от къде идват. Да вземем за пример Polyscias. Едни смятат, че името му означава "сенколюбив", а за други, то е заради гъстата му корона. 

Резултат с изображение за Polyscias
Polyscias

Има цветя, които са известни само с първите си имена. Такъв пример са: бегонията, магнолията и други. 
Резултат с изображение за магнолия
Магнолия
Обаче ако искате да имате точно определен вид от тези цветя, трябва да знаете пълното му име (Magnolia lilieflora, Magnolia soulangeana, Magnolia kobus и др.) 

Има случаи в които едно цвете от открито от двама учени например. Тогава всеки го записва със своето име. Тогава идва моментът, в който отивате в цветарския магазаин например, и виждате друго име на същото цвете, което търсите. Да, понякога ни е нужно време, за да свикнем с новите имена на цветята. 

Обаче има едно цвете, което има едно име. И само то може да го носи. Това е "Hedera helix", по нашему - "Бръшлян".  Видът може да има няколко близкородствени разновидности, но те се споменават допълнително. Например: Hedera helix cristata или Hedera helix scutisolia.
Резултат с изображение за бръшлян
Бръшлян.
В следващите статии ще ви запозная с някои цветя - какво е тяхното латинско име, как се отглеждат и размножават. 
Надявам се да ви бъда от полза в този така разнообразен цветен свят!


Няма коментари:

Публикуване на коментар