Висока температура:
Всички знаем, че при висока темпетатура е хубаво да се пият много течности - вода, чай. Чай от липов цвят с мед и лимон върши много добра работа.
Джинджифилът е много полезен, а също така се бори с високата температура. Използва се половин чаена лъжичка от него в чаша, и се налива гореща вода.
Възрастните хора са използвали малини срещу високата температура - пиели са сок от компот.
Друг метод е компрес от оцет и вода. Смесват се 1 част оцет и 3 части вода. Хубаво е компресите да се поставят на челото, на краката (може чорапки) и китките на детето, а може да се намокри цял чаршаф и детето да се увие в него.
Кашлица:
Знаем, че кашлицата може да бъде много упорита. Заедно с лекарствата изписани от лекар, може да пробвате и някоя от следните рецепти:
Черна ряпа - много известно и употребявано домашно лекарство. Една черна ряпа се издълбава (трябва да се получи кладенче) В нея се слага мед (2 или 3 супени лъжици), а след това се оставя за няколко часа да престои и да се получи сок. Аз лично слагам ряпата в чаша, за да стои изправена и сокът да не се излее. Приема се няколко пъти на ден по 1 чаена лъжичка.
Може да се направи компрес от мед. Гърдите на детето се намазват, а отгоре се слага дебел вестник, който е продупчен. Така детенцето може да престои 2-3 часа.
Инхалациите са много често използван метод при кашлица. По-малките деца могат да вдишват пара само от вода, а по-големите (4-5 годишни, а дори и възрастните хора) могат да пробват инхалации от лайка и сода бикарбонат. В съд се сгорещява вода, щом заври се слага изсушен цвят от лайка, а след това сода бикарбонат. След като престои малко се правят инхалациите.
Раздразнено гърло:
Моята майка ми правеше каша от мед и сода бикарбонат. В чаша се смесват равни количества мед и сода и се разбъркват до получаване на хомогенна смес. Не е много приятно на вкус, но е изпитан лек срещу раздразненото гърло.
Всички знаем, че медът е универсално лекарство. Много лекари препоръчват при кашлица да се приема чист мед няколко пъти дневно. Но с него трябва да се внимава - има хора, които са алергични към пчелните продукти.
Бонбоните "Билкови лукчета" имат много добро действие за раздразнено гърло, но не всички деца ги харесват.
Хрема:
Има много лекарствени продукти за борба с хремата. Дори и за деца, те си остават лекарства. От педиатър знам, че вместо капки за нос, може да се използва ампула витамин С. Слагат се три пъти дневно по две капки - много щадят детското носле, а се използват и при възрасните.
Домашен метод за борба със запушения нос и хремата е свинската мас. Може да се сложи малко топченце в носа на детето.
Физиологичният разтвор също се използва при хрема, не само при деца. Ето как да си го приготвите в къщи: смесете 1/4 чаена лъжичка готварска сол и щипка сода бикарбонат в чаша вода със стайна температура. В ноздрата на детето поставете 2-3 капки, а след това със аспиратор (помпичка) издърпайте секрета, като запушвате другата ноздра. Препоръчително е тази процедура да се прави 3 пъти на ден.
Освен за кашлица, парата има добро действие и при хремата. Детето може да вдишва изпаренията на топла вода, а главата му трябва да е покрита със хавлиена кърпа. Тук трябва да внимавате - не бива водата да е прекалено гореща. Трябва да се вдишва и издишва през носа, за да има ефект. Този метод според е мен е труден за малчуганите, но 4-5 годишните, и по-големите ще се справят. Важно е да не се прекалява с инхалациите с пара при децата, за да не се навреди на дихателните пътища.
Влажният въздух действа много добре - поставете овлажнител в стаята на детето или съд с вода върху топла печка или радиатор.
Може сами да си направите капки за нос от лайка. Сложете изсушен цвят от лайка в 100 мл. вряща вода. покрийте съда с капак и го оставете да престои известно време така. След като изстине го прецедете през марля и го излейте в шишенце. Капете 2-3 капки във всяка ноздра.
Често сме гледали по филмите, как ако някой е болен му дават пилешка супа. Не е тайна, че тя е много полезна, а и вкусна. Още по-вкусна става ако пилето е домашно.
A за да не се разболяват децата е нужно да приемат повече витамини, да използват хубавото време и да играят на открито. Това разбира се не означава, че те няма да боледуват, но поне лошите дни ще минават по-леко.
A за да не се разболяват децата е нужно да приемат повече витамини, да използват хубавото време и да играят на открито. Това разбира се не означава, че те няма да боледуват, но поне лошите дни ще минават по-леко.
Няма коментари:
Публикуване на коментар